2013 m. spalio 23 d., trečiadienis

Vokietijoje vyko paskutinis Tarptautinio projekto „Paukščių palydos“ etapas


Vokietijoje vyko paskutinis Tarptautinio projekto „Paukščių palydos“ etapas


Šlienavos pagrindinės mokyklos 9 klasės mokinė R. Maciulevičiūtė su savo mokytoja O.Gerviene, kartu su kitais, visus metus vykusio projekto „Paukščių palydos“ III etapo – ornitologų  respublikinės konferencijos nugalėtojais spalio 3–6 dienomis buvo pakviestos į IV etapą – mokymus Vokietijoje, Meklenburgo-Pomeranijos žemėje, gamtinio ir ekologinio švietimo įstaigose ir saugomose teritorijose.

Kelionės programa buvo turininga ir įtempta. Pradžioje aplankėme vieną naujausių šalyje – Okeano muziejų Štralzunde. Septyniose didžiulėse salėse galima ne tik pažinti jūrų ir vandenynų biologinę įvairovę, geologiją, litologiją, bet ir atsakyti į klausimus, kodėl vanduo mėlynas, kuo minta pingvinai, pabūti nuskendusiame laive, jaukiai įsitaisius ant minkštasuolio stebėti virš galvos „plaukiojančius“ banginius ir klausyti jų garsų.
Kita išvyka – į kaimą Groß Mohrdorf, kuriame įsikūręs visoje šalyje garsus Vokietijos  gervių informacijos centras. Čia mus priėmė centro vadovas dr. Giunteris Novaldas (Günter Nowald), vienas žymiausių gervių specialistų pasaulyje. Vyko 6 valandų trukmės praktinis gervių pažinimo seminaras. Susipažinome su gervių ir kitų paukščių migracija, specifinėmis buveinėmis, jų apsauga. Sužinojome, kad biokurui gausiai auginami kukurūzų laukai – svarbiausias gervių prieglobstis migracijos metu. Stebėjome gerves laukuose, pelkėse, nakčiai artėjant, persiklėlėme į Riugeno salą, kur Baltijos pakrantėje susirenka tūkstančiai paukščių nakvynei. Puikiai įrengtos gervių stebėjimo aikštelės ir visų šalių ir tautų mokslininkų gausus būrys greta mūsų stebėtojų grupelės neleido laikui užtrukti – sutemo, o seminaro dalyviai vis dar klausėsi gervių klyksmo. 

Šeštadienį išvykome į netoli Berlyno esantį didžiausią Vokietijoje biosferos rezervatą Schorfheide-Chorin, aplankėme vieną jo padalinį – darbui su mokiniais ir mokytojais skirtą centrą „Blumberger Mühle“. Bendravome su centro darbuotojais, dirbančiais panašų gamtinio ir ekologinio švietimo darbą, kaip ir mes. Daugiausia laiko, beveik visą dieną, praleidome su centro jaunimo reindžere Elfi Laack, kuri vedė mokomuoju gamtos taku, pristatė Centro ekspozicijas ir žaliąsias edukacines erdves. Antroje dienos pusėje Elfi lydimi išvykome į seną bukų mišką Buchenwald Grumsin ir keliavome pažintiniu taku. Susipažinome su skirtingomis, Lietuvoje nematytomis lapuotynų buveinėmis. Kelionę baigėme prie tylaus miško ežero – čia visi susibūrėme bendrai nusifotografuoti.

Kelionės metu mus lydėjo Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Petras Kurlavičius, organizavęs pagrindinę mokomąją programą Vokietijoje bei vedęs paukščių pažinimo pamokas. Mokymų dalyviai visos kelionės metu atliko paukščių stebėjimo užduotis – registruota 67 paukščių rūšys, tarp jų – nemažai retų (jūrinis erelis, rudasis peslys ir kt.). Iš viso pastebėta daugiau kaip 15000 paukščių. Stebėjimų duomenys įtraukti į Lietuvos ornitologų draugijos bei tarptautinės paukščių apsaugos organizacijos BirdLife International duomenų bazes.

Paukščiai – pati spalvingiausia, arčiausiai žmogaus esanti  ir lengviausiai stebima fauna. Ir nesvarbu, ar mes jau patyrę stebėtojai, ar tik pradedantys. Svarbu, kad mes  norim geriau pažinti paukščius, prisidėti kaupiant apie juos svarbią informaciją ir užsiimti gamtosaugine veikla.

Tarptautinio projekto “ Paukščių palydos“ III etapo – ornitologų  respublikinei konferencijai pasirengti mums padėjo KMRP kultūrologė R.Mikutejava ir ornitologas J.Miškinis.


Dėkojame jiems kaip ir LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyrius metodininkei S.Mameniškienei.





2013 m. spalio 17 d., ketvirtadienis

Olimpiada


Septintos klasės mokinė, gamtosaugininkų būrelio pirmininkė  R. Striganavičiūtė, vadovė mokytoja O. Gervienė, dalyvavo LMNŠC ir Lietuvos gamtos mokslų olimpiados asociacijos organizuotoje,  Lietuvos mokinių gamtos mokslų olimpiadoje. Laukiame rezultatų.

Tyrimai




Septintos klasės mokinės R.Striganavičiūtė, G.Bartusevičiūtė, G.Kalvaitytė ir E.Marčiulaitytė, vadovė mokytoja O. Gervienė, dalyvauja respublikiniame  5-8 klasių mokinių tyrimų  konkurse. Mokinių darbo tikslas: Ištirti Šlienavos gyvenvietės ežerėlio paviršinio vandens kokybę.
Cheminius ežerėlio paviršinio vandens tyrimus mokinės atliko kolorimetriniu metodu, nes mokykloje yra nešiojama kompaktinė vandens analizės laboratorija. Su šia laboratorija mokiniai atlikę ne vieną tyrimą ir gamtosaugininkų būrelio užsiėmimų metu.









Lietuvos gamtininkas


Devintos klasės mokinės U.Navickaitė ir A.Čiukšytė, vadovė mokytoja O. Gervienė, dalyvavo respublikiniame mokinių gebėjimų konkurse „Lietuvos gamtininkas“. Pirmame ture nugalėtoja tapusi A. Čiukšytė pakviesta į antrąjį konkurso etapą. Linkime Augustei sėkmės.

Akcija Gilė 2013


Akcija „Gilė 2013“
Mokyklos gamtosaugininkų būrelio nariai aktyviai dalyvauja Lietuvos zoologijos sodo organizuojamojoje akcijoje „Gilė 2013. Ąžuolo gilė yra naudingas papildas daugelio gyvūnų racione. Daugiausiai gilių pririnko U.Klimovas, D.Vaičiukynas, O. Baromas, R.Striganavičiūtė ir R. Ragauskaitė. Jie kartu su kitais būrelio nariais pririnko ir į zoologijos sodą pristatė 252 kg ąžuolo gilių.
Akcijos „Gilė 2013“ uždarymas ir dalyvių apdovanojimas vyks Lietuvos zoologijos sode spalio 18 d. 14 val.

2013 m. birželio 3 d., pirmadienis

Projektas "Gerbiu gamtą - saugau save"


 Įgyvendinant ES projektą - "Gerbiu gamtą - saugau save", koordinuojamą Asociacijos "Teisėtvarka", vyko 1-8 klasių mokiniams  -  4 ak. val. informaciniai užsiėmimai, tema didėjantys atliekų kiekiai, jų įtaka gamtai, aplinkai ir mums, atliekų rūšiavimas, perdirbimas.
Užsiėmimus 1-4 klasių mokiniams vedė Rūta Margelytė VDU organizacinės psichologijos magistrantė, o 5-8 klasių mokiniams  Toma Kamblevičiūtė ir Tautvydė Danilčikaitė VDU aplinkosaugos organizavimo magistrantės. Visos lektorės atstovauja asociaciją Teisėtvraka. Užsiėmimų  metu  buvo pasitelkiamos   interaktyvios, inovatyvios priemonės siekiant sužadinti jauno žmogaus emocijas. Visi dalyviai buvo apdovanoti iš perdirbtų žaliavų pagamintais rašikliais.
Projekto koordinatorė mokykloje mokytoja                                                                                        O.Gervienė


40 paukščių diena mokykloje


40 paukščių diena mokykloje
Šią dieną mokykloje vyko gražiausio inkilo rinkimai ir inkilų kėlimo šventė.

Renginio organizatoriai gamtosaugininkų būrelio nariai.


Apmokymai


Įgyvendinant tarptautinį projektą mažiau šiukšlių vyko apmokymai vyresnių klasių mokiniams rūšiavimo klausimais
   



Apmokymus organizavo gamtosauginio būrelio nariai


Geri darbai žemei


Gamtos būrelio iniciatyva mokykloje įgyvendinimas mėnesio trukmės 03-20 04-22 projektas „Mūsų geri darbai žemei“. Projekto metu visi mokyklos bendruomenės nariai kviečiami aktyviai dalyvauti aplinkos tvarkymo darbuose, organizuoti kūrybines akcijas, išvykas į parkus, miškų tvarkymą, inkilų kėlimo akcijas ir kt.
Balandžio 22 dieną susumavus veiklų rezultatus aktyviausia klasių kolektyvai bus apdovanoti rūšiavimui skirtomis šiukšliadėžėmis. Bus nuleista prie mokyklos visą mėnesį plevėsavusi Žemės vėliava.



Renginio organizatoriai gamtosauginio būrelio nariai

Projektas " Mažiau šiukšlių"

Įgyvendinant projektą „ Mažiau šiukšlių“ mokykloje mokiniai iš panaudotų atliekų gamino sėdmaišius ir pagalvėles.  Užsiėmimo metu buvo pagaminti 8 sėdmaišiai ir 11 pagalvėlių, skirtų sėdėjimui.



Renginio organizatoriai gamtosaugininkų būrelio nariai.

Protų mūšis


Protų mūšis
Mokyklos gamtosauginio būrelio nariai bendradarbiaudami su Kauno marių regioninio parko kultūrologe Ramune ir ekologu Evaldu pakvietė mokyklos moksleivius dalyvauti linksmame protų mūšių žaidime „Ką žinai apie paukščius?“  


Renginio organizatoriai gamtosauginio būrelio nariai

2013 m. sausio 9 d., trečiadienis


Išvyka Kauno marių regioninį parką

Rugsėjo 24 dieną yra Kauno marių regioninio parko, bei kitų Lietuvos parkų  gimtadienis, jiems sukanka 20 metų. Ta proga 8-10 klasių mokiniai parengti mokytojos O.Gervienės , dalyvavo protų mūšio žaidime "Ką žinai apie saugomas teritorijas ir KMRP".
         
Dalyvavo mūsų mokykla ir Kruonio gimnazija. Abiejų mokyklų mokiniams sekėsi labai gerai. Už kiekvieną teisingą atsakymą komanda gaudavo po plunksną ir saldainį.
      
Mūsų mokykla nugalėjo ir garbingai iškovojo pirmąją vietą. Labai smagu, kad galime paįvairinti pamokų veiklą.
                                      A.Ciukšytė konkurso dalyvė.

Tyrėjų naktis


Tyrėjų naktis 2012

2012 m. rugsėjo 28d. mūsų mokyklos mokiniai iš 6 – 10 klasių ir mokytoja Onutė Gervienė dalyvavome ,,Tyrėjų naktyje 2012“. ,,Tyrėjų naktis“ yra kasmetinis mokslo populiarinimo renginys, kuris tą pačią dieną vyksta visoje Europos sąjungoje. ,,Tyrėjų nakties“ metu mokslininkai kvietė dalyvauti eksperimentuose, simuliacijose, interaktyviose darbo grupėse, paskaitose, diskusijose, parodose, konkursuose. Mokiniai buvo labai labai patenkinti šia išvyka, nes sužinojome daug naujų dalykų, tarpe jų: apie medieną, kaip ją atskirti; apie popieriaus gamybą; apie tai kaip gaminami siūlai; ir apie įvairius pluoštus iš kurių gaminami drabužiai.
   Labiausiai visus sudomino rengiami konkursai, vienas iš jų vadinosi ,,Europos kampelis“, jo metu mokiniai priėję prie rengėjų atsakydavo į klausimą, atsakę teisingai gaudavo prizą (ženkliuką, atšvaitą ar tušinuką). Kitas konkurso metu turėjome vaikščioti po auditorijas ir surasti atsakymus į klausimus išklausydami įvairių paskaitų ar tiesiog stebėdami mokslininkų darbus. Manau, jog nei vienas neliko nepatenkintas šia kelione, visi laukiame ,,Tyrėjų nakties 2013“.

Gamtosaugininkų būrelio pirmininkė
Augustė Čiukšytė


Pažintinė, edukacinė kelionė po
Prahą – Vieną – Budapeštą

         2012 metų spalio 29 dieną leidomės į neįtikėtiną kelionę po vienus gražiausių Europos didmiesčių. Pirmąją dieną beveik visą laiką praleidome autobuse. Važiavome pro Lenkiją ir labai gražią jos sostinę Varšuvą, kuri išties primena mūsų sostinę – Vilnių. Pasiekę Čekiją apsistojome viešbutyje. Anksti iš ryto pradėjome kelionę po Prahą, aplankėme šv. Vito katedrą. Išgirdome daug įdomių dalykų. Vėliau turėjome laisvo laiko ir vaikščiojome po nuostabų Prahos senamiestį. Vakare pajudėjome iki Brno, ten ir vėlgi apsistojome viešbutyje. Ryte važiavome į Vieną, ten ekskursiją po miestą pravedė lietuvė gidė šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Austrijoje. Apžiūrėję įvairius senovę menančius pastatus lankėmės drugelių muziejuje. Galima teigti, jog šio apsilankymo metu turėjome unikalią biologijos pamoką. Dar buvome gamtos istorijos muziejuje, jis labai priminė Tado Ivanusko muzieju, tačiau jame niekuomet nerasi tokios didžiulės mineralų parodos kaip didžiuliame Vienos muziejuje. Palikę gražiąją Vieną vakare pajudėjome autobusu link Budapešto. Užkilę į Gelerto kalną stebėjome vakarinį, apšviestą, neapsakomo grožio miestą. Jis atrodė tiesiog nuostabiai. Tą pačią dieną dar turėjome išties įdomų pasiplaukiojimą laivu Dunojaus upe. Vėlei permiegoję viešbutyje visą lietingą bet visvien gražų rytą leidomės į eskursiją po Budapeštą. Per pietus turėjome galimybę išsimaudyti mineraliniuose vandenyse po atviru dangumi, nors lauke lynojo ir buvo vėsu, tačiau vandens temperatūra siekė 37 laipsnius. Vakare išvažiavome namų link. Visą naktį praleidę autobuse dar priešpiet pasiekėme Lietuvą ir maždaug po pusantros valandos jau buvome namuose. Visiems ši kelionė paliko didžiulė įspūdį ir neišdildomų prisiminimų. Manau, jog tokios kelionės naudingos ne vien tam, kad atitrūktume nuo pamokų ar pailsėtume, o ir tam, jog ugdytume gamtamokslines ir bendrąsias kompetencijas, įgytume naujų žinių, kurias galėsime pritaikyti pamokų metu bei gyvenime. 
Gamtosaugininkų būrelio pirmininkė
Augustė Čiukšytė


Konferencija


Kauno miesto ir rajono mokinių ir mokytojų tiriamųjų darbų konferencijos  „Pamilti gamtą per jos pažinimą”, skirtos
prof. T.Ivanausko atminimui,
Konferencijos tikslas:
Skatinti mokinius aktyviai domėtis gamtosauginėmis problemomis, aplinkos būkle, analizuoti ir tyrinėti ją įvairiais požiūriais: fiziniu,  biologiniu, geografiniu, sociologiniu, istoriniu ir kt.
Konferencijos dalyviai:
Kauno miesto ir rajono ugdymo įstaigų 5-12 klasių mokiniai, pateikę pranešimus bei projektinius darbus gamtotyrine, gamtosaugine bei gamtos temomis, kuriuose atsispindėtų mokinių stebėjimai ir tyrimai.
Konferencijoje dalyvavo ir mūsų mokyklos mokiniai. Kurie pristatė savo darbus „Jaunųjų gamtininkų sekcijoje“
Mūsų mokyklos mokiniai:
Rugilė Striganavičiūtė, Rugilė Ragauskaitė, Audrius Juozaitis pristatė darbus „Ar pakankamai rūpinamės mokyklos aplinka“ ir „Susipažinkime su mūsų mokyklos žaliąja klase“


Konferencija


KAUNO MIESTO IR RAJONO UGDYMO ĮSTAIGŲ 5-12 KLASIŲ MOKINIŲ TIRIAMŲJŲ DARBŲ KONFERENCIJOS

„SVEIKA GYVENSENA ŠIANDIEN - GALIMYBĖS IR PERSPEKTYVOS“

Konferencijos tikslas:
Aktyvinti Kauno miesto ir rajono ugdymo įstaigų 5-12 klasių mokinių sveikos gyvensenos judėjimą,  įvairialypę sveikatinamo veiklą.

Konferencijoje dalyvavo:
Kauno miesto ir rajono ugdymo įstaigų 5-12 klasių mokiniai, pristatę projektinius, tiriamuosius darbus ar pranešimus sveikos gyvensenos tema.

Mūsų mokyklos mokiniai:
Gabrielė Bartusevičiūtė, Rugilė Striganavičiūtė, Rugilė Ragauskaitė, Agnė Sadauskaitė, Audrius Juozaitis, Augustė Čiukšytė, Akvilė Tamošiūnaitė, Evelina Rimaitė, Monika Vazgytė, Simona Mikuckaitė pristatė darbus sveikos gyvensenos tema.